top of page

Hatha Jóga

Kezdő hatha jóga

Míg a gerincjóga elsődleges célja a fizikai test karbantartása (és komolyabb ászanákra való felkészítése), a kezdő hatha jóga órákon már némileg többet foglalkozunk olyan gyakorlatokkal - légzőgyakorlatok, rövid meditációk -, melyek a befelé figyelést, elmélyülést hivatottak elősegíteni.

A 20. század folyamán a jógát gyakran azonosították a hatha jóga testgyakorlataival (az ászanákkal), ám a tradicionális hatha jóga egy teljes rendszer, amelynek a testgyakorlatok ("tisztító eljárások", testtartások és légzőgyakorlatok) mellett része a mentális tréning, tehát a meditáció különböző fokai is. Jóval több, mint testkultúra, aminek a nyugati világban leggyakrabban tekintik.


A "ha" azaz nap, és "tha" azaz hold szavak összetétele az ellentéteken való felülemelkedést, az egység elérését jelenti. A hatha jóga fizikai gyakorlatokkal ( testhelyzetek, légzőgyakorlatok, és tisztító gyakorlatok)
segít a finomenergetikai test fejlesztésében, amivel igyekszik befolyásolni a mentális történéseket, kiegyensúlyozni a tudat működését - tehát a fizikai gyakorlás nem cél, csupán, eszköz. Egy olyan alapot hozhatunk létre a segítségével, amelyre épülhetnek további mélyebb, a tudat megismerésére irányuló gyakorlatok. 

A jóga , (szankszrit: योग) a keleti bölcselet egy formája, ami Indiában fejlődött ki a hinduizmus és a buddhizmus kulturális közegében. Indián kívül először a hatha jóga vált népszerűvé a 20. századi nyugati világban, ma már azonban Európában is szinte minden ága elérhető a jógaközpontok által.

A jóga mindennapos gyakorlása önmagában is hasznos, javítja az egészséget, jó közérzetet teremt, mentális megtisztulást hoz és az életminőség javulását eredményezi.

A jóga céljait a különböző tradíciók értelmében többféleképpen magyarázzák. A teista hinduizmusban a jóga az az eszköz, amellyel az ember közelebb kerülhet istenhez és amely hozzásegítheti őt az istennel való egyesüléshez. A buddhizmus, amely nem tartja lényegesnek a teremtő istenben történő hitet, a jógában látja az utat a bölcsesség, a könyörületesség és a megértés felé. A nyugati kultúrák, amelyek nagyobb hangsúlyt fektetnek az individualizmusra, a jógát az önismeret fejlesztésére és a különböző életszemléletek egyesítésére használják. A hindu jógában az önfelismerést és a megvilágosodást hasonlóan értelmezik, úgy tartják, a jóga gyakorlása által feltárul az én isteni természete.

A jóga gyakorlói szerint, habár az átlagember távol áll a megvilágosodástól, a jóga képes elvezetni a spirituális tudatossághoz, illetve a könyörületességhez és a megértéshez. A jóga ugyan erősen kötődik a hinduizmushoz, és miközben tartalmaz olyan gyakorlatokat, amelyek a vallásos emberek számára hasznosak, alkalmazható azok számára is akik nem vallásosak.


 

bottom of page